Šípková inspirace

Šípková růžička je jeden z pokladů naší přírody. Když kvete, je krásná. I včely a další hmyzí drobotina si na ni létá pro dobrou nektarovou svačinku. A teď už  nám začínají  šípky dozrávat jako takové  vitamínové tabletky v originálním balení. V zimním období nám dodají potřebné vitamíny a další látky a tak podpoří naše zdraví. Dá se…

Hortenzie

S fotoaparátem v ruce se dívám po zahrádkách, jaké jsou tam krásné květiny. Jednu z nich jsem opomíjel do té doby, než jsem uviděl kresbu, která se mi moc líbila. Je to hortenzie. Jméno má od slova hortus – to prý znamená zahrada. Její název je přiléhavý, když má květina tolik kytiček ve velkých květenstvích,…

Prvosenka jarní

Děkujeme za fotografii a povídání o prvosence Lidušce Janoštíkové z Jeseníku. Prvosenka jarní Prvosenka jarní, lidově zvaná petrklíč, patří k prvním poslům jara. Roste téměř po celé Evropě vyjma Středozemí a nejsevernějších oblastí. Podle českého Červeného seznamu patří mezi vzácnější až ohrožené druhy. Prvosenka jarní je druh variabilní, proto se rozděluje do více poddruhů (pravá, šedavá,…

Primule

Primulky na zahrádkách ještě nekvetou, ale ty na okně nám mohou doma udělat hodně radosti. Jsou různobarevné a často se po odkvětu ujmou i na záhonku před domem. Mnohé z nich pak ale musíme následující podzim přikrýt chvojím, aby nám nevymrzly. Za to se nám v dalším roce odmění fontánou nádherných květů, kterými můžeme přizdobit…

Medvědí česnek.

V neděli dopoledne jsem se vypravil fotografovat sněženky a bledule. Potom jsem zašel k potoku, který je teď rozvodněný a zaradoval jsem se,  když jsem viděl, že už je medvědí česnek tak velký. Nebude trvat dlouho a bude nám v našich jídlech dodávat potřebné ingredience pro naše jarní nastartování i tu jemnou česnekovou vůni a…

Bezová šťáva

Ahoj, posílám fotečky z našeho šťávení a recept s několika nápady: Recept na bezovou šťávu Potřebujeme: – cca 50 květů bezu; – 1-2 kg cukru podle chuti; – šťáva ze 3 citronů; – malá lžička kyseliny citronové; – 4 – 5 litrů vody. Květy trháme nejlépe na neprašném místě (šťáva dostává chuť z pylu, který…

Vyzkoušejte bezový ocet

Na ochucení zeleninových salátů můžete použít ocet ochucený bezovými květy. Jak si ho vyrobíte? Do zavařovací sklenice nalijte na květy černého bezu (bez stopek) ocet, který běžně používáte. Zakryjte ubrouskem a nechejte 3-6 týdnů louhovat na chladném a tmavém místě. Pak ocet sceďte, nalijte do láhve s uzávěrem a dejte do ledničky. Saláty ochucené bezovým…

Bezová limonáda

Paní Lenka Kubíčková, která pracuje v penzionu v Nových Losinách, nám poslala recept na bezovou limonádu. Děkujeme! Bezová limonáda – to je vzpomínka na vůně a chutě, které nás provázely v dětství teplými květnovými a červnovými dny. Jak si tu vůni a chuť připomenout? Jednoduše: Limonádu si vyrobte. Na čtyřlitrovou lahev bude potřeba: – 5…

Jarní karbanátky s libečkem a sedmikráskami

Děkuji Mileně Staňkové za příspěvek do našeho jarního bylinkového receptáře. Sedmikrásky i libeček miluji – takže to jistě bude „mňamka“. Vyzkoušejte, ochutnejte! A napište, jaké rostlinky využíváte v kuchyni vy? Jarní karbanátky s libečkem a sedmikráskami Mám dva syny, nyní už mají své rodiny, ale v dobách jejich dospívání 🙂 jsem objevila tajemství karbanátek – levného, chutného…

Černý bez ve vajíčku

Dnes jsem byla v Bernarticích a dovezla jsem si odtud nejenom vajíčka, ale i krásná květenství černého bezu. Takže skvělá večeře v dohledu. Je to naprosto jednoduché, voňavé a dobré.   Vajíčko jsem našlehala s troškou soli a kurkumou. Mám ji ráda a je zdravá, ale nemusí být. Nebo můžete přidat jiné koření, které vám…

Kostivalové řízečky

Odjakživa doma děláváme placičky z různé zeleniny – vařeného květáku nebo celeru a na jaře i z květenství černého bezu. A na ty jsem dostala chuť, jenomže žádný černý bez v dohledu…. Slyšela jsem, že podobným způsobem se mohou udělat řízečky z jitrocelových nebo kostivalových listků. Vyzkoušela jsem tentokrát řízečky z kostivalu lékařského. Jestli to…

Bylinky v kuchyni

Připravujete rádi jídla z ovoce a zeleniny? A zkoušíte také nové chutě a vůně? Tak potom jsou tyto nové jarní inspirace právě po vás. V rubrice „Bylinky v kuchyni“ budeme sbírat vaše zkušenosti a recepty jídel, ve kterých používáte volně rostoucí rostliny: černý bez, jitrocel, lesní jahody, kopřivy a další a další. Posílejte vaše zkušenosti,…

Česnáček lékařský

Letos v dubnu jsem poprvé ochutnala česnáček lékařský a hned jsem si ho zamilovala. Česnáček lékařský (Alliaria petiolata) je tradiční léčivá bylinka, která roste téměř všude: ve světlých lesích, na mezích, kolem zahrad. Je vysoká zhruba 30 cm, má bílé květy a voní krásně po česneku. Používá se v lidovém léčitelství jako rostlina, která hojí a…

Medvědí česnek

Medvědí česnek znamená konec zimního spánku pro náš organismus.      Co může pro nás medvědí česnek udělat? Čistí střeva a odvádí z těla jedovaté látky. Ničí plísně, bakterie a střevní parazity. Snižuje hladinu cholesterolu. Podporuje činnost ledvin. Napomáhá lidem s cukrovkou. Obsahuje spoustu vitamínů (např. C – slyšela jsem, že 100 g čerstvého medvědí česneku obsahuje trojnásobek…