Hortenzie

S fotoaparátem v ruce se dívám po zahrádkách, jaké jsou tam krásné květiny. Jednu z nich jsem opomíjel do té doby, než jsem uviděl kresbu, která se mi moc líbila.

Je to hortenzie. Jméno má od slova hortus – to prý znamená zahrada. Její název je přiléhavý, když má květina tolik kytiček ve velkých květenstvích, které můžou být bílé, růžové, modré……. prostě celá zahrádka v jedné květině. Jejich barva je závislá na kyselosti půdy. Latinsky se rostlina jmenuje hydrangea. Na Wikipedii jsem se dočetl, že hydria byla starověká řecká nádoba na vodu. Tak to asi chce tahle květinka hodně pít.  

Pořád jsem hledal, jestli se hortenzie nedá použít jako léčivka, až jsem narazil na zajímavý článek z ČR2, že existuje i čajová hortenzie, Hydrangea serrata. Ta obsahuje látku fylodulcin, která je 600 krát sladší než cukr a po fermentaci má mírné anýzové aroma. Na přípravu šálku čaje stačí prý jeden list. Zajímalo by mě, jestli někdo tuhle rostlinu znáte a používáte. A také jsem zvědavý, jestli můj příspěvek někoho inspiruje a tuto květinu si pořídí jako sladidlo do nějakého dobrého bylinkového čaje.  

Radek Kamler

DSCF1610A také Vám chci ukázat tu kresbu od Broni Hyvnarové.P1170264

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


8 × osm =