Horská bylinka nevšední vůně – čechřice

Dostala jsem do ruky zajímavý materiál. Je o čechřici vonné. Sepsal jej pan Mgr. Jiří Alex Gill pro Klub přátel Zlatých hor z.s., jehož členové vaří na Rejvíze pro návštěvníky místní tkalcovny z čechřice čajíčky. 

Čechřice vonná je nejenom málo známou léčivou bylinkou, ale dá se použít v kuchyni i jako zelenina. Pan Mgr. Jiří Gill nám dovolil, abychom jeho materiál zveřejnili.

Čechřici určitě vyzkoušejte. Její vůně a chuť je neobvyklá, neopakovatelná a nenahraditelná. V našem kraji také roste.

Pokud budete chtít udělat něco pro další rozšíření čechřice, nekoste její rostliny na loukách a zahradách, kde rostou, aby se mohly vysemenit. A pokud ji ještě na zahrádce nemáte, můžete si ji ze semen vypěstovat a postupně rozmnožit i do svého okolí.

Čechřice vonná (Myrrhis odorata n. Myrrhoides odorata)

Původ: Alpy, kde roste na vlhkých chladných loukách. K nám byla přivezena německými osadníky a podle mých zkušeností byla vysazována zvláště u far. Prof. Josef Dostál uvádí, že k nám přišla v 15. a 16. století.

Použití: Celá rostlina se používala nejenom na výrobu kadidla, měla i využití jako hospodářská plodina a jako léčivá bylina.

Léčivka: Částečně desinfikuje, podporuje trávení a usnadňuje vyměšování, přestože nezpůsobuje průjem. Působí příznivě na celý lidský organismus jako tonikum. Vařené kořeny jsou výborné zvláště pro starší lidi na povzbuzení životních pochodů.

Zelenina: Čechřici můžete využít také čerstvou v kuchyni jako zeleninu. Dáváme ji do salátů nebo jako nať do polévky, drcená semena se používala i do koláčů.

Hospodářské využití: Ze semen se lisoval olej, který se používal na konzervaci hudebních nástrojů i nábytku. Kadidlo z čechřice se používalo na vykuřování.

Jak čechřici poznáte? Je to mohutná mrkvovitá rostlina, která kvete nažloutle bílými květy.

Pozor, některé mrkvovité rostliny jsou jedovaté. Čechřice se ale s nimi nedá zaměnit, protože má svou charakteristickou vůni po lékořici nebo anýzu a na listech má obvykle bílé skvrny.

Přestože je aroma čechřice zdrojem dobré nálady, někteří lidé její vůni a chuť nemají rádi. Jiní ji naopak milují.

Ke kterým patříte vy? Vyzkoušejte. My jsme si čechřici zamilovali.

P1160790

 

P1160793

 

 

 

23 thoughts on “Horská bylinka nevšední vůně – čechřice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


3 × = osmnáct