Medvědí česnek

Medvědí česnek znamená konec zimního spánku pro náš organismus.

  Obrázek2  Obrázek1

Co může pro nás medvědí česnek udělat?

 • Čistí střeva a odvádí z těla jedovaté látky.
 • Ničí plísně, bakterie a střevní parazity.
 • Snižuje hladinu cholesterolu.
 • Podporuje činnost ledvin.
 • Napomáhá lidem s cukrovkou.
 • Obsahuje spoustu vitamínů (např. C – slyšela jsem, že 100 g čerstvého medvědí česneku obsahuje trojnásobek doporučené dávky vitamínu C).
 • Obsahuje minerály (např. tolik potřebný jód).

A jak medvědí česnek jíst? Používá se všude tam, kde česnek klasický. Sbírají se listy, které můžete jíst syrové, ale i dušené nebo vařené. Syrové mají samozřejmě nejvíce vitamínu C, ale ani tepelně upravené „nejsou k zahození“.

Medvědí česnek můžete přidat do špenátu, salátů, pomazánek, můžete jimi posypat brambory, smíchat s rizotem, dát do polévky, lehce osmahnout a dát na topinku…. fantazii se meze nekladou, ale ze začátku, když ještě nejste na medvědí česnek zvyklí, začněte ho jíst po troškách.

Listy medvědího česneku se konzumují mladé, dříve než rostlina rozkvete. Jenom si dejte pozor, abyste si listy nespletli s konvalinkovými, medvědí česnek poznáte podle česnekové vůně 🙂 Při sběru buďte, prosím, opatrní i proto, abyste rostliny nezničili celé. Sbírejte jenom listy a trhejte je tak, abyste je nevytrhli s cibulkou. Za pár let bychom neměli co sbírat.

Na následujících obrázcích je pár inspirací. Pošlete i svoje fotografie a nápady, můžete tak inspirovat ostatní.

Nakrájené listy medvědího česneku můžeme přidat spolu s kopřivou třeba i do kynutých knedlíků. Vidět to tam moc nebylo, ale knedlíky získaly lepší chuť, krásně voněly a jistě byly i výživnější.

P1050249 P1050268 P1050246

medvěd

6 thoughts on “Medvědí česnek

 1. Pingback: Medvědí česnek. | Hanušovice

 2. Perfect Resume in 5min! Download Resume Templates. Pick a resume template below that represents your skills and work experience the best.
  we are market leaders:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


9 − osm =