Receptů je ještě dost a dost. Jako poslední vkládám příspěvek paní Jarky Vávrové z Javorníku, který mi ještě včera přeposlala Vlaďka Mrňková. A Vlaďka mi k tomu připsala svou kraťoučkou a výstižnou slohovou práci na téma Červená řepa
„Červená řepa je velmi zdravá. Pozorujeme ji pohledem plným pochopení, pak jdeme do lednice a dáme si buřta s cibulí.“
Ale teď už zase vážně: Než se podíváte na poslední skvělé recepty a než si začnete nějakou tu dobrotku připravovat, chtěla bych vám všem poděkovat za to, že jste se byli ochotni o recepty s námi podělit. Do konce týdne se můžete těšit na video „Jak na červenou řepu“, kde budou nějaké další tipy a triky a těm, kteří se zapojili do anketky pošleme na památku malou knížečku s recepty.
Recepty paní Vávrové z Javorníku:
Dušené řepné listy:
Červená řepa podle receptu v časopise Medium
1 větší červenou řepu rozsekáme sekacími noži na úplnou kaši nebo nastrouháme na jemném struhadle, přidáme 2 mrkve také najemno nastrouhané nebo posekané, k tomu ještě 2 jablka také posekaná, je to výborná ňamka a zároveň čistí organizmus.
Čalamáda z červené řepy
3 kg červené řepy, 1/2 kg paprik, 1/2 kg zelí, 40 dkg cibule
řepu rozsekat nebo nastrouhat na struhadle, já vše dělám na přístroji se sekacími noži, dáme do mísy, přidáme 1/4 l octa, 12 dkg cukru, 1/2 sáčku Deka.
Necháme 24 hod. odležet, pak naplníme do skleniček, můžeme jíst hned, jak je to odležené, já však vše zavařuji 10 min. na 80 stupňů, nespotřebujeme-li, tak to je i příští rok dobré, ale jestli to nezavaříme, pak to více kyselé.
Červená řepa samostatně
syrovou červenou řepu nakrájíme na kostky (používám V krouhač), dáme do skleniček, zalijeme nálevem tak jak na okurky, jen k tomu přidáme anýz a fenykl. Zavařujeme 20 min. na 80 stupňů.
Vladi, přeji ti dobrou chuť!