Šípková inspirace

Šípková růžička je jeden z pokladů naší přírody. Když kvete, je krásná. I včely a další hmyzí drobotina si na ni létá pro dobrou nektarovou svačinku. A teď už  nám začínají  šípky dozrávat jako takové  vitamínové tabletky v originálním balení. V zimním období nám dodají potřebné vitamíny a další látky a tak podpoří naše zdraví. Dá se…

Přednáška o zdravém životním stylu

V úterý 13. září 2016 v 18 hodin proběhla v hanušovickém Kulturním domě přednáška Klubu zdraví, která měla název „Rovnováha ve výživě“ aneb „Zdravá výživa tak, aby nám nic nechybělo, ani nepřebývalo“. Dovolte, abychom vás seznámili s lektorem. Byl jím zakladatel Klubů zdraví, autor kuchařek a poradce zdravého životního stylu pan Roman Uhrin. Roman Uhrin…

Hortenzie

S fotoaparátem v ruce se dívám po zahrádkách, jaké jsou tam krásné květiny. Jednu z nich jsem opomíjel do té doby, než jsem uviděl kresbu, která se mi moc líbila. Je to hortenzie. Jméno má od slova hortus – to prý znamená zahrada. Její název je přiléhavý, když má květina tolik kytiček ve velkých květenstvích,…

Trampolína – olympiáda Hanušovice 2016

Už mnohokrát jste nám řekli, že se těšíte na skákání na velké trampolíně. Trampolína je skvělá věc, proto také nechyběla ani na Hanušovické olympiádě 2016. Prázdniny už doopravdy skončily a začala škola. Tak vám, milí školáci, přejeme, abyste se mohli se stejnou chutí jako do skákání pustit i do zvládání do úkolů, které vás letos…

Letní básnička

Děkujeme paní Vlaďce Mrňkové, která nám napsala pro blog tuhle krásnou letní básničku. Jestli rádi tvoříte – píšete, kreslíte nebo fotografujete, pošlete nám své výtvory. Rádi je zde zveřejníme.   Letní básnička   Vlaďka Mrňková   Kdopak asi odolá, když letní les zavolá? Který z nás nesní plodiny lesní? Jsou plné šťávy, přináší zdraví. Svěží modré…

Motýlí rojení.

V  PENZIONU V NOVÝCH LOSINÁCH JSME SI NAPLÁNOVALI NA KONEC KVĚTNA VYCHÁZKU NA JEJÍMŽ ZÁVĚRU BY MOHL BÝT NĚJAKÝ TÁBORÁČEK . ALE POČASÍ NÁM MOC NEPŘÁLO A TAK BYLO JEN RYCHLÉ OPÉKÁNÍ, KTERÉ UKONČIL JARNÍ DEŠTÍK. KDYŽ JSME NEMOHLI BÝT V PŘÍRODĚ TAK JSME SI UDĚLALI TAKOVÉ  POSEZENÍ S VYTVOŘENÍM PESTRÝCH MOTÝLKŮ. Z VOSKOVANÉHO PAPÍRU.…

Prvosenka jarní

Děkujeme za fotografii a povídání o prvosence Lidušce Janoštíkové z Jeseníku. Prvosenka jarní Prvosenka jarní, lidově zvaná petrklíč, patří k prvním poslům jara. Roste téměř po celé Evropě vyjma Středozemí a nejsevernějších oblastí. Podle českého Červeného seznamu patří mezi vzácnější až ohrožené druhy. Prvosenka jarní je druh variabilní, proto se rozděluje do více poddruhů (pravá, šedavá,…

Primule

Primulky na zahrádkách ještě nekvetou, ale ty na okně nám mohou doma udělat hodně radosti. Jsou různobarevné a často se po odkvětu ujmou i na záhonku před domem. Mnohé z nich pak ale musíme následující podzim přikrýt chvojím, aby nám nevymrzly. Za to se nám v dalším roce odmění fontánou nádherných květů, kterými můžeme přizdobit…

Medvědí česnek.

V neděli dopoledne jsem se vypravil fotografovat sněženky a bledule. Potom jsem zašel k potoku, který je teď rozvodněný a zaradoval jsem se,  když jsem viděl, že už je medvědí česnek tak velký. Nebude trvat dlouho a bude nám v našich jídlech dodávat potřebné ingredience pro naše jarní nastartování i tu jemnou česnekovou vůni a…

Volání jara v Nových Losinách

Ve středu 17.2. dopoledne jsme se setkali v penzionu v Nových Losinách. I když ta letošní zima je mírná, promítli jsme si video o životě zvířátek v zimě. Potom jsme se pustili do výroby budek pro sýkorky, podle udělané budky jsme sestavili 3 další, naučili jsme se pracovat s akuvrtačkou. Budky pověsíme v okolí a…

Kysané zelí pro zdraví a dobrou náladu.

Zelí se pěstovalo v naší zemi od pradávna. V době, kdy běžní lidé u nás neznali pomeranče a citrony a ledničky ještě nebyly vynalezeny, byl v zimě hrnec kysaného zelí zásobárnou vitamínů. Proč na kysané zelí nevzpomenout i dnes?                                …

Investice do zdravých vztahů

Slyšeli jste už o „psycho-neuro-imunologii“? Naše psychika a nervy („neuro“) mají významný vliv na náš imunitní systém a 80% onemocnění má duševní pozadí. Co to ale znamená mít zdravou psychiku? Důležitý prvek představují zdravé vztahy. My lidé jsme zaměření na vztahy – jako partneři, rodiče, v zaměstnání i v každodenním životě. Některé vztahy dokáží vyvolat tělesnou a emocionální nepohodu. Naopak zdravé vztahy mají mají pozitivní…

Kalendář akcí ve Štědrákově Lhotě 2016

Sbor dobrovolných hasičů ve Štědrákově Lhotě ve spolupráci s Klubem českých turistů, humanitární organizací ADRA a obcí Ruda nad Moravou pořádá v roce 2016 ve Štědrákově Lhotě tyto akce: – neděle 1.5.2016 v 10.00  krčma  Stodola-  ubytovna Lesanka-  běh půlmaraton – „PARAMUŤÁK 2016″ – 21,1 km; – neděle 5.6.2016:v  10.00 „Chlapácký běh – Lesy nad Lesankou“ – lesní běh 6,5…

Podzimní odpoledne pro zdraví a pro radost 2015

Jak jsme prožili první podzimní den? Na hřišti za hanušovickou školou bylo „Podzimní odpoledne pro zdraví a pro radost“. Na 8 stanovištích mohli všichni, kdo přišli, velcí i malí, přemýšlet, jak zlepšit svůj životní styl v oblasti výživy, pitného režimu, dýchání, pohybu, odpočinku, střídmosti, vystavování se slunečním paprskům i v oblasti zdravých vztahů. Pro lepší…

Bezová šťáva

Ahoj, posílám fotečky z našeho šťávení a recept s několika nápady: Recept na bezovou šťávu Potřebujeme: – cca 50 květů bezu; – 1-2 kg cukru podle chuti; – šťáva ze 3 citronů; – malá lžička kyseliny citronové; – 4 – 5 litrů vody. Květy trháme nejlépe na neprašném místě (šťáva dostává chuť z pylu, který…

Vyzkoušejte bezový ocet

Na ochucení zeleninových salátů můžete použít ocet ochucený bezovými květy. Jak si ho vyrobíte? Do zavařovací sklenice nalijte na květy černého bezu (bez stopek) ocet, který běžně používáte. Zakryjte ubrouskem a nechejte 3-6 týdnů louhovat na chladném a tmavém místě. Pak ocet sceďte, nalijte do láhve s uzávěrem a dejte do ledničky. Saláty ochucené bezovým…

Bezová limonáda

Paní Lenka Kubíčková, která pracuje v penzionu v Nových Losinách, nám poslala recept na bezovou limonádu. Děkujeme! Bezová limonáda – to je vzpomínka na vůně a chutě, které nás provázely v dětství teplými květnovými a červnovými dny. Jak si tu vůni a chuť připomenout? Jednoduše: Limonádu si vyrobte. Na čtyřlitrovou lahev bude potřeba: – 5…

Chlapácký běh 7. 6. 2015

V neděli ráno se sešli odvážlivci k dalšímu ročníku Chlapáckého běhu Lesy nad Lesankou. Proč běžci potřebovali tu odvahu? Byl totiž hlášený další ze série tropických dnů. Předpověď se vyplnila a pařák byl opravdu pořádný. A tak bych tady chtěla poděkovat běžcům, jejich rodinným příslušníkům i všem, kteří se podíleli na organizaci, že přišli, zapojili…

Jarní karbanátky s libečkem a sedmikráskami

Děkuji Mileně Staňkové za příspěvek do našeho jarního bylinkového receptáře. Sedmikrásky i libeček miluji – takže to jistě bude „mňamka“. Vyzkoušejte, ochutnejte! A napište, jaké rostlinky využíváte v kuchyni vy? Jarní karbanátky s libečkem a sedmikráskami Mám dva syny, nyní už mají své rodiny, ale v dobách jejich dospívání 🙂 jsem objevila tajemství karbanátek – levného, chutného…

Černý bez ve vajíčku

Dnes jsem byla v Bernarticích a dovezla jsem si odtud nejenom vajíčka, ale i krásná květenství černého bezu. Takže skvělá večeře v dohledu. Je to naprosto jednoduché, voňavé a dobré.   Vajíčko jsem našlehala s troškou soli a kurkumou. Mám ji ráda a je zdravá, ale nemusí být. Nebo můžete přidat jiné koření, které vám…

Kostivalové řízečky

Odjakživa doma děláváme placičky z různé zeleniny – vařeného květáku nebo celeru a na jaře i z květenství černého bezu. A na ty jsem dostala chuť, jenomže žádný černý bez v dohledu…. Slyšela jsem, že podobným způsobem se mohou udělat řízečky z jitrocelových nebo kostivalových listků. Vyzkoušela jsem tentokrát řízečky z kostivalu lékařského. Jestli to…

Paramuťák 2015

V neděli 24. května 2015 proběhl ve Štědrákově Lhotě Štědrákovský půlmaraton  zvaný Paramuťák. Bylo pod mrakem a účastníci podali skvělé výkony. Podívejte se na výsledkovou listinu a fotografie: Výsledkovou listinu si můžete pro tisk stáhnout zde: paramutak2015 Muži A Dvořák Pavel Biatlon Prostějov                               1:24:53 Lachnit Jan Liga 100 Olomouc              …

Bylinky v kuchyni

Připravujete rádi jídla z ovoce a zeleniny? A zkoušíte také nové chutě a vůně? Tak potom jsou tyto nové jarní inspirace právě po vás. V rubrice „Bylinky v kuchyni“ budeme sbírat vaše zkušenosti a recepty jídel, ve kterých používáte volně rostoucí rostliny: černý bez, jitrocel, lesní jahody, kopřivy a další a další. Posílejte vaše zkušenosti,…

Česnáček lékařský

Letos v dubnu jsem poprvé ochutnala česnáček lékařský a hned jsem si ho zamilovala. Česnáček lékařský (Alliaria petiolata) je tradiční léčivá bylinka, která roste téměř všude: ve světlých lesích, na mezích, kolem zahrad. Je vysoká zhruba 30 cm, má bílé květy a voní krásně po česneku. Používá se v lidovém léčitelství jako rostlina, která hojí a…

Jste v ohrožení?

Nejste náhodou v ohrožení? Je váš krevní cukr v normě? Máte v normě krevní tlak a cholesterol? Necháváte si tyto ukazovatele pravidelně měřit? Zdravá rostlinná strava společně s fyzickou námahou, vyhýbáním se tabáku a udržováním optimální tělesné hmotnosti představují efektivní nástroje prevence cukrovky a srdečního onemocnění. “Tajemství změny spočívá v nasměrování veškeré energie tak, abyste nebojovali proti starému, ale abyste tvořili nové. “ Sokrates Začít se dá už…

Investice do zdravých vztahů

Slyšeli jste už o „psycho-neuro-imunologii“? Naše psychika a nervy („neuro“) mají významný vliv na náš imunitní systém a 80% onemocnění má duševní pozadí. Co to ale znamená mít zdravou psychiku? Důležitý prvek představují zdravé vztahy. My lidé jsme zaměření na vztahy – jako partneři, rodiče, v zaměstnání i v každodenním životě. Některé vztahy dokáží vyvolat tělesnou a emocionální nepohodu. Naopak zdravé vztahy mají mají pozitivní…

Nástěnka

V Hanušovicích vedle pošty je naše nástěnka s informacemi zapsaného spolku Život a zdraví. Jsou na ní nejenom pozvánky na akce. Můžete si tam občas přečíst i recepty na zdravé vaření. Jestli máte doma nějaký vyzkoušený recept na zdravé a dobré jídlo, byla by škoda se s ním nepodělit. Můžete nám ho poslat, nejlépe i…

Medvědí česnek

Medvědí česnek znamená konec zimního spánku pro náš organismus.      Co může pro nás medvědí česnek udělat? Čistí střeva a odvádí z těla jedovaté látky. Ničí plísně, bakterie a střevní parazity. Snižuje hladinu cholesterolu. Podporuje činnost ledvin. Napomáhá lidem s cukrovkou. Obsahuje spoustu vitamínů (např. C – slyšela jsem, že 100 g čerstvého medvědí česneku obsahuje trojnásobek…

Rozhodnutí zdravě žít

Život se skládá z rozhodnutí a některá z nich mají dlouhodobé důsledky. Asi těžko se nám změní život tím, že dáme přednost koupi tmavomodrého před šedivým vozem. Ale to, co si uskladníme v ledničce, jak dnes strávíme svůj volný čas, i to, jak budeme hledět na své sousedy, to všechno může mít významný dopad na…

Makové špuntíky

Také vás občas „honí mlsná“ a nepřestane, dokud si nedáte velký kus čokolády? Mám tady jeden nápad, jak ji přelstít: – Pomelte mák. – Smíchejte ho s medem v poměru přibližně 1 čajová lžička medu a 2 polévkové lžíce umletého máku (záleží hlavně na konzistenci medu). – Zpracujte tuhou hmotu, vytvarujte z ní malé „špuntíky“ ve…

Symfonie

Hanka Hýblová poslala pečenou zeleninu ve tvaru barevné gramofonové desky – úplná symfonie barev a chutí 🙂   Recept je přejatý z fb stránky Food Republic, jmenuje Veggie Roulade a Hnaka ho upravila do našich podmínek. Jako podklad použila placku z lístkového těsta (určitě je možné použít i jiné těsto – vyzkoušejte a napište). Placku…

Dortík bez mouky a cukru

Od Hanky jsme dostali ještě jeden recept, tentokrát na bez mouky a cukru… píše, že je výborný třeba na snídani s jogurtem nebo ovocem, ale že by ho příště ještě něčím obarvila, třeba červenou řepou nebo karobem. Složení: 100 g jemných ovesných vloček; 100 g jemně mletých ořechů (+150 g nahrubo nasekaných ořechů na posypání); 100…

Citronový mrkvový dort

Pochutnejte si na dortíku od Hanky Hýblové: Potřebujeme: – 300 g mandlí (dáme je na chvíli do mrazáku, aby se pak při rozmixování nelepily); – 300 g najemno nastrouhané mrkve; – 200 g agave sirupu nebo medu; – citronová kůra; – 40 g kukuřičné mouky; – 40 g celozrnné pšeničné (nebo jiné bezlepkové – rýžová,…

Věrčiny recepty

Věrka Odstrčilová nám poslala do rubriky „Cukroví bez cukru“ 7 vyzkoušených receptů, které doplnila fotografiemi. Při čtení receptu na nepečené semínkové řezy můžete dokonce sledovat na fotkách celý postup. Rafinovaný cukr nahradila medem, sušeným ovocem nebo cukrem tmavým. Některé recepty jsou přímo její vlastní, jiné jsou klasické recepty, které upravila pro Klub zdraví. Moc Věrce…

Nepečené semínkové řezy

Na světlý základ potřebujeme: 2 hrnky drobečků z Bebe sušenek, 1/2 hrnku tuku, 1/2 hrnku medu Tuk se ohřeje, smíchá se s medem a sušenkami. Pokud je hmota moc hustá, zředíme ji vodou. Směs se rozetře na tác nebo plech vysypaný instantní kukuřičnou krupicí. Na to se rozloží čokoládová vrstva, která se vyrobí smícháním následujících…

Věrčiny sušenky s mákem

Potřebujeme: Nemletý mák, celozrnnou mouku, 1 vejce, strouhaný kokos, přírodní cukr, 1ˇ2 kostky rostlinného ruku (rozpustit). Všechno promícháme na hustší těsto, které můžeme případně trochu zředit vodou. Na plech klademe lžičkou hromádky a pečeme při 175 °C. V. O.

Mrkvové koláčky

Potřebujeme: 200 g celozrnné mouky, 200 g nastrouhané syrové mrkve, 80 g Hery, 30 g medu nebo sladovitu, 1/2 prášku do pečiva. Vypracujeme těsto (hustotu upravíme vodou), rozválíme a vykrajujeme různé tvary. Upečeme, natřeme marmeládou a posypeme sezamovým semínkem. V. O.

Zázvorová roláda s kokosem

Potřebujete: 120 g másla, 3 lžíce medu, 200 g strouhaného kokosu, šťáva z pomeranče, sekaný zázvor. Zázvor nechte máčet pár hodin ve vodě a pak jemně nasekejte. Máslo utřete s medem, ostatní suroviny a zhotovte těsto. To pak vyválejte do podoby rolády, nechte ji ztuhnout, polijte čokoládou a nakrájejte. V. O.

Cukroví ze sušeného ovoce

Potřebujete: 120 g odpeckovaných sušených švestek, 120 g hrozinek, 120 g sušených datlí, ¼ kg umletých ovesných vloček, špetka skořice, trochu anýzu Ovoce namočíme a umeleme na masovém mlýnku. Přidáme ostatní přísady a uhněteme těsto.  Děláme tyčinky, kuličky, válečky nebo jiné tvary. Balíme do celofánu, nebo obalujeme v kokosu, kakau, sušeném sojovém nápoji, v instantní kukuřičné krupici,…

Kuličky plné máku

Potřebujete: 100 g mletého máku, 70 g květového medu, ½ lžičky mleté skořice, sezamová semínka, mandle zbavené hnědé slupky. Mák, med a mletou skořici zpracujte v těsto. Nelekněte se toho, že bude značně lepkavé. To je jen dobře, protože pak na kuličkách budou držet sezamová semínka. Jakmile máte hmotu zpracovanou, můžete začít tvarovat jednotlivé kuličky. Do…

Kuličky s obilnými klíčky

Potřebujete: Šálek mletých ořechů, půl šálku rozinek, půl šálku kokosové moučky, šálek pšeničných klíčků, 2 lžíce medu, šťáva z pomeranče, trochu vody. Vše dáme do nádoby a dobře promícháme. Těsto formujeme do kuliček velikosti švestek. Sušíme na slunci, nebo v troubě při 60 °C. V. O.

Nepečený dezert slazený stevií

Danielka ráda používá stevii a tak nám poslala ještě recept na tento dezert – jedla jsem ho a je to mňamka: 2 balení Bebe oplatků jedno tmavé druhé světlé cereální, 1 přírodní tofu, 1 tvaroh, 3 čajové lžičky karobového prášku, 1 rostlinná šlehačka nebo sojová smetana, Sladidlo stevie – sladký polibek 3 malé dávky, 2…

Perníčky

První recepty na sladkosti bez rafinovaného bílého cukru přišly od Danielky Fréharové – recept na perníčky a pak ještě na další dobroty…. Ahoj Broni. Posílám recept na perníčky, které dělaly Ondrovy spolužačky na stužkovák, Byly pečené den předem a byly krásné vláčné. Jen místo cukru tam dám stevii. Nedávno jsem koupila v Tescu 75g stevie (velká pixle) míchané…

Co dům dá – Vlaďka Řeháčková, Jeseník

Ahoj Broni, napíšu Ti taky recept. Je to recept na podzimní polévku pro zahřátí. Potřebujeme: Červenou řepu, dýni hokaido, olivový olej, lněné semínko, pohanku, česnek, vejce, hřebíček, sójové mléko a zázvor. Nejdříve dáme vařit nakrájenou červenou řepu a lněné semínko, časem přidáme pohanku, hokaido, 2 hřebíčky, zázvor. Pořád vaříme. Ke konci přivaříme vejce, česnek, olej…