Investice do zdravých vztahů

Slyšeli jste už o „psycho-neuro-imunologii“? Naše psychika a nervy („neuro“) mají významný vliv na náš imunitní systém a 80% onemocnění má duševní pozadí. Co to ale znamená mít zdravou psychiku?

Důležitý prvek představují zdravé vztahy. My lidé jsme zaměření na vztahy – jako partneři, rodiče, v zaměstnání i v každodenním životě. Některé vztahy dokáží vyvolat tělesnou a emocionální nepohodu. Naopak zdravé vztahy mají mají pozitivní vliv na náš imunitní systém. Otevřenost, laskavost, respekt a důvěra jsou pro dobré vztahy důležité. Chcete dosáhnout lepšího zdraví? Investování do dobrých vztahů tomu napomůže! Začít se dá už dnes!
http://www.secretsofwellness.org/index.php/component/k2/item/412-invest-in-healthy-relationships .

Zdravé vztahy nejsou náhoda. Ať už o to stojíme nebo ne, v každé chvíli se nacházíme v různých pozicích vůči naším rodičům, dětem, partnerům či kolegům. Pokud jsou tyto vztahy dobré, potom se náš imunitní systém stává silnějším a schopnost odolávat onemocnění se zvyšuje.

Zatímco pro někoho jsou vztahy v rodině či práci potěšením, pro jiné jsou zdrojem utrpení. Rozbité vztahy v důsledku hádek, násilí, závislostí anebo partnerských neshod mohou mít závažný dopad na zdraví zúčastněných osob, například nespavosti, deprese, bolestí hlavy anebo vyčerpání. Narušené vztahy ovlivňují náš celkový zdravotní stav. Jeden druhého potřebujeme a potřebujeme mít vzájemně dobré. Apoštol Pavel říká: „Nikomu nebuďte nic dlužni, než abyste se navzájem milovali.“ (Bible, List Římanům 13,8)

Jak mohu já napomoci tomu, aby vztahy v mé rodině, v mém okolí opět rozkvetly?

Pro úspěšný vztah jsou potřebné dobré komunikační schopnosti: Učme se, jak vyjadřovat naše pocity a projevme zájem o to, jak se cítí ten druhý! I odpuštění a vděčnosti se lze naučit.

Znovu oslovte svého partnera, rodiče, děti a kolegy, aby se vztahy mohly úspěšně obnovit. Vždyť i vy sami to potřebujete pro dobré zdraví a stejně jako tělesné zdraví ani zdravé vztahy nejsou dílem náhody. Jsou ve vašich rukou!

Dr. Klaus Gstirner, Lékař a psychoterapeut

Zveme vás ke studiu korespondenčních kurzů zdravého životního stylu. Témata si můžete prohlédnout a přihlásit se zdarma zde: http://zdravi.skk.cz/ .

2 thoughts on “Investice do zdravých vztahů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


tři + = 9