Rozhodnutí zdravě žít

Život se skládá z rozhodnutí a některá z nich mají dlouhodobé důsledky. Asi těžko se nám změní život tím, že dáme přednost koupi tmavomodrého před šedivým vozem. Ale to, co si uskladníme v ledničce, jak dnes strávíme svůj volný čas, i to, jak budeme hledět na své sousedy, to všechno může mít významný dopad na naše zdraví i pohodu.

Genetika hraje roli pouze v malé části našich zdravotních problémů. Dlouhý a šťastný život v plnosti zdraví do značné míry souvisí s naším životním stylem. Investujme do svého tělesného, duševního, sociálního a duchovního zdraví. Budeme se moci radovat z výsledků. Může jít o úplně jednoduché věci, jako pravidelné procházky, postoj vděčnosti, dostatek spánku, či rozhodnutí pít více vody. Rozhodněme se pro zdraví!

Začít můžeme už dnes.

Zdravé návyky mohou hrát v životě velkou roli.  Mohou přidat kvalitu i délku našemu životu. Prodloužení života by nebylo zajímavé, kdyby šlo jen pár let navíc – v nemocech, s hendikepy a bez radosti ze života. Bylo však zjištěno, že ty samé změny životního stylu, které přidají roky ke tvému životu, současně vdechnou více života do tvých let!

Proces stárnutí se zrychluje, pokud kouříme, užíváme alkohol, moc se nehýbeme, neumíme se vypořádat se stresem, málo spíme a špatně se stravujeme. Výzkumy na populacích z celého světa odhalily, že nízkotučná rostlinná strava spojená s dostatečnou tělesnou aktivitou sehrává v dlouhověkosti důležitou roli. Udělejme si inventuru svého životního stylu – uvidíš, kde se dá co zlepšit.

Naplňme svůj život významem a smyslem. Ti, kteří uvádějí, že se ze života radují, mívají méně zdravotních problémů a bývají méně nemocní. Trpí méně stresem, pocity smutku i hněvu. Pokud jsme šťastní, máme více energie a lépe se vyrovnáváme s překážkami. Kromě toho jsme kreativnější a výkonnější v práci – a žijeme zdravějším a delším životem.

Dobré zdravotní návyky nejsou zárukou dlouhého života. Pravděpodobnost toho, že budeme žít déle a lépe, se však zvyšuje. Výzkum ukazuje, že čím dříve v životě člověk začne praktikovat dobré návyky, tím větší prospěch může zaznamenat.

Chcete žít kvalitnějším životem? Proč se nerozhodnout a nezačít hned dnes?

Dr. Winston Craig, vysokoškolský pedagog v oblasti výživy a zdravého životního stylu

Zveme vás ke studiu korespondenčních kurzů zdravého životního stylu. Témata si můžete prohlédnout a přihlásit se zdarma zde: http://zdravi.skk.cz/ .

rok_zdravi_plakat_01

rok_zdravi_letak_a5_01

1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


× devět = 27