Pozvání na večerní pozorování zimní oblohy – Orion

Pokud vám nevadí mráz, zveme vás na večerní procházku.

V zimě se brzy stmívá a ve vzduchu není tolik vlhkosti, tak se vám večer může naskytnout nádherný pohled na hvězdné nebe, na kterém člověka upoutá souhvězdí Orion.

Orion najdeme na jižním obzoru a je to jedno z nejbohatších souhvězdí na jasné hvězdy. Je jich tam 8. Orion je nejlépe pozorovatelný v prosinci a lednu. Naopak v květnu, červnu a červenci ho na obloze vůbec nehledejte.

Souhvězdí má představovat mytologického lovce Oriona. Někomu ale může připomínat přesýpací hodiny, jinému zase třeba motýla. Asi uprostřed je řada 3 hvězd. To je Orionův pás. A když se podíváte kousek níže k obzoru, vidíte tam výrazný mlhavý objekt. To je mlhovina M42, o které se dá říct, že je takovou „vesmírnou porodnicí“, protože v ní z prachu a plynů vznikají nové hvězdy. Pouhým okem vypadá tahle mlhovina jen jako rozmazaná hvězda. Dalekohledem lze vidět její kontury a na internetu si můžete najít nádherné barevné snímky z dalekohledu na oběžné dráze.

Až budete večer venku, zvedněte oči ke hvězdám. Opravdu by mě zajímalo, co vás napadá při pohledu na noční oblohu…

orion

Podkladem pro text se staly články na Wikipedie, Caduceus a Průvodce hvězdnou oblohou. Obrázek vytvořil Radek Kamler podle mapy hvězdné oblohy.

9 thoughts on “Pozvání na večerní pozorování zimní oblohy – Orion

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


+ 8 = patnáct