Mistr Jan Hus

Mistr Jan Hus, slavná osobnost českých dějin, středověký myslitel, kněz a vysokoškolský pedagog, který významně ovlivnil dějiny Evropy, a vlastně celého světa.

Když bývám v cizině a povídám si s druhými o naší zemi, bývají lidé překvapení, že takoví velikáni jako Jan Ámos Komenský a Mistr Jan Hus, které mnozí dobře znají, patří k naší vlasti.

Od roku 1920 je na prezidentské vlajce Husova slova „Pravda vítězí“, která napsal Mistr Jan Hus jako odkaz z kostnického vězení Pražské univerzitě: „Stůjte v poznané pravdě, která vítězí nade vším a sílu má až na věky.“ vlivňují tato slova český národ i dnes?

„První prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk napsal ve své úvaze „Naše obrození a naše reformace“ ze dne 6.7.1895: „Jsme národ Husův a rádi se tak zoveme – avšak jsme tím národem Husovým doopravdy a ve skutečnosti? Nejsme. Ještě nejsme. V našem národním usilování je veliký nedostatek vnitřního života, života duchovního, projevuje se lhostejnost k posledním pravdám životním, lhostejnost k posledním cílům člověka.“ (St. Kaczmarczyk, brožura BTM Mistr Jan Hus)

Na příkladu Jana Husa vidíme, jak jeden jediný člověk může ovlivnit dějiny celého národa, a v podstatě i dějiny světa. Nenechme tedy náš vlastní život jen tak proplouvat mezi prsty. I my sami můžeme mnohé věci ovlivnit…. Každoročně máme 6. července státní svátek, skvělý čas volna a odpočinku, ale také čas pro poznávání a zamyšlení.

Pokud byste si přáli vlastnit brožuru „Mistr Jan Hus, věrný až do smrti“ napsanou podle knihy Velké drama věků, můžete o ni požádat v hanušovickém Infocentru.

P1050932

One thought on “Mistr Jan Hus

  1. Pingback: Mistr Jan Hus | Hanušovice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


− čtyři = 5