Mistr Jan Hus

V tomto měsíci máme v kalendáři označeny červeně dva svátky. Tím prvním je vzpomínka na slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje. Druhým svátkem je výročí upálení Mistra Jana Husa. Co pro nás dnes tento svátek znamená?

Možná se jen těšíme, že bude nějaké volno, ale co se stalo 6.července 1415 v německém městě Kostnice, nad tím nepřemýšlíme, to bylo hodně dávno….

O upálení mistra Jana Husa se toho už hodně napsalo a různí autoři mají na tuto událost různý pohled. Pokud byste nám ale chtěli napsat vy sami, co vás osobně na této události zaujalo, budeme vám za to vděčni a rádi se o to podělíme s ostatními čtenáři.

V loňském roce vydalo nakladatelství Advent-Orion brožuru s názvem „Mistr Jan Hus věrný až do smrti“. Pokud byste o ni měli zájem, můžeme vám ji zdarma věnovat. Vyzvedněte si v hanušovickém Infocentru nebo vám ji můžeme osobně předat ve středu 6. července dopoledne v Hanušovicích u prodejny Penny, kde si také můžete prohlédnout knihu „Velké drama věků“ americké autorky přelomu 19. a 20. století Ellen G. Whiteové. V této knize je osud Jana Husa a dalších reformátorů popsán. (Podle této knihy byla brožura „Mistr Jan Hus věrný až do smrti“ k šestistému výročí upálení Husa vytvořena.

V loňském roce jsme se o Mistru Janovi už také zmiňovali v jednom z příspěvků. Pokud si ho chcete připomenout, podívejte se tady: http://hanusovice.casd.cz/?p=2384

A když už vzpomínáme letní výročí, která mají velký význam pro náš národ, nemůžeme nevzpomenout ještě jedno, tentokráte z konce června. Týká novodobých dějin. Rádi bychom vám připomněli osobu, která nás osobně svým postojem k životním hodnotám inspiruje. Je jí JUDr. Miladu Horáková, která byla popravena 27. června v roce 1950.

               Přejeme klidné prožití červencových svátkůDSCF9684-001Scan

DSCF0323-001

Foto z Hanušovic 6.7.2016 – distribuce brožurek o mistru Janovi

                         .

.

5 thoughts on “Mistr Jan Hus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


sedm + 5 =